Cestovná kancelária

 

Tel: 0911 669 098

Pondelok-Piatok:   13:00-17:00
Sobota-Nedeľa:      zatvorené

Južná Etiópia a Eritrea komfortne

/uploads/usr/10908/zajazdy/eritrea/ertitrea-wide.jpg 80km na juh od Addis Abeba sa nachádza pamiatka UNESCO, stélové pole Tiya Príjemné ubytovanie v Arba Minch nad jazerom Abaya a Chamo Jazero Abaya je druhým najväčším etiópskym jazerom po Tana Prvý zo zaujímavých kmeňov ešte pred vstupom do údolia Omo je Dorze Takzvané Slonie domu kmeňa Dorze vydržia viac ako 100 rokov. Postupne z nich odspodu zrezávajú a tak Rastlina príbuzná banánu dáva ľuďom Dorze všetko. Hmotu na výrobu akéhosi chleba, vlákno na laná, li Plavba po jazere Chamo je veľmi príjemná. Hľadáme hrochy, krokodíly, pelikány Krokodília pláž je obľúbené miesto týchto prehistorických tvorov na jazere Chamo Na krokodílej pláži sa často vyhrievajú kusy až do 5 metrov dlhé Kmeň konso si stavia dediny v sústredných kruhoch s obvodovými valmi. Uprostred sa nachádza najstarš Ak si chcete nájsť manželku a ste z kmeňa Konso, musíte dvihnúť nad hlavu a hodiť za seba takýto bal Na území údolia Omo žije niekoľko zaujímavých kmeňov. Jeden z nich sú Hamari Hamarské dedinky sú početné a centrum tohto kmeňa je pri mestečku Turmi Hamarské vydaté ženy nosia náhrdelník s výstupkom dopredu. Takto sa nepomýlite... Hamarská dedina je vlastne jedna rodina, poprípade viacero spriaznených rodín Hamari si často varia obľúbený Na hamarskom trhu v Turmi sa dajú vidieť ľudia zo širokého okolia. Väčšina z nich v tradičných odevo Pri mestečku Omorate sa preplavíme na tradičných kanoe na druhú stranu Omo Dassanesh je kmeň pozbieraný z rôznych utečencov zo širokého okolia. Vďaka tomu majú veľmi široký ku Ochranu dobytka a dediny majú na starosti mladí, urastení muži do svojich 30-35 rokov Dassanešskí muži si radi na hlavách robia náročné účesy. Používajú na to niekoľko druhov hliny a ras Tento mladík kmeňa Bena práve absolvoval skákanie cez býkov, rovnakú tradíciu ako majú Hamari. Na tr Mursi sú považovaní za najatraktívnejší kmeň povodia rieky Omo Ženy kmeňa Mursi používajú na ozdobenie svojho tela rôzne materiály, väčšinou prírodné Na východnom brehu Omo používa labrety iba Mursi, na západe ich príbuzní Suri Pravdepodobne sa tradícia labrety začala s otrokárstvom, aby neboli tieto ženy pre lovcov ľudí atrak Nám pripadajú
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1307882
Cena od: 5 190 €
Príplatky od: 554 €
Poznávacie zájazdy
Exotika

Výber termínu

30.01.2025 13 dní First Minute 5 190 € +554 € odlet: Viedeň letecká
24.04.2025 13 dní First Minute 5 190 € +554 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Vydajte sa na cestu do histórie. Južná Etiópia je domovom fascinujúch kmeňov, ktoré aj v dnešnej dobe odmietajú prijať "moderný" spôsob života. Nahliadnite do tradičného života spred stoviek rokov a zažite nevídané. Eritrea je krajina, ktorá síce moderne žije, ale bola dlhé roky uzamknutá a bolo takmer nemožné sem vycestovať. Teraz je bezpečná a ponúka turizmom nedotknutú kultúru a krajinu.

1. deň:
Odlet z Európy

2. deň:
Prilietame do krajiny Abe Bikilu a Haile Selassieho. Po ubytovaní sa vyrazíme na prehliadku mesta. Pozrieme sa do národného múzea, kde sú uložené nálezy slávnej Lucy, Ardi a Selam. Vyvezieme sa na vyhliadku na mesto z kopca Entoto, navštívime kostol Sv.Trojice a zažijeme najväčší africký otvorený trh – Merkato. V hoteli si dáme večeru a pripravíme sa na dobrodružstvo, ktoré nás čaká nasledujúce dni na juhu Etiópie.

3. deň:
Skoro ráno odchádzame z hlavného mesta a prechádzame regiónom Oromia. Z vysokých polôh schádzame do nižšie položených miest a citeľne sa otepľuje. Prechádzame oblasťou Awash, ktorá je známa antropologickými nálezmi. Po ceste zastavíme na obed a pokračujeme v jazde smerom na juh. V okrese mesta Soddo sa zastavíme na stélovom poli v Tiya. Tieto stély tu stoja nad hrobmi od 13.storočia a boli taktiež zapísané na zoznam UNESCO. Večer prídeme do našej lodge v meste Arba Minch, ktoré je považované za vstupnú bránu do údolia rieky Omo.

4. deň:
Ráno sa vydáme od jazera Abaya do hôr. Dedina kmeňa Dorze je z mesta vzdialená približne 45min jazdy. Výrazne sa zníži teplota a aj to je dôvod, prečo si tento kmeň stavia takzvané Slonie domy. Dozvieme sa, ako a čo sa dá vyrobiť z falošného banánu enset a ochutnáme miestny alkohol. Po obede sadneme na loďku a prevezieme sa po jazere Chamo. Je jedným z jazier nachádzajúcich sa vo Veľkej priekopovej prepadline. Orly krikľavé, pelikány, anhingy a kormorány. To je len časť vodného vtáctva, ktoré tu môžete vidieť. Cestou k Božiemu mostu, ako sa nazýva horský predel medzi jazerom Chamo a Abaya, uvidíme rodiny hrochov a na mieste zvanom krokodílí raj snáď aj tieto prehistorické jaštery. V tomto jazere vďaka výdatnej potrave dorastajú do 5 metrovej dĺžky.

5. deň:
Konso, miesto kde navštívime tradičnú dedinu, ktorá je zapísaná na zoznam UNESCO. Konsovia tu za posledné milénium vytvorili dômyselný systém terás pre svoje dediny a políčka. Samotná dedina pripomína pevnosť a spleť uličiek mala zmiasť nepriateľa. My sa touto spleťou prejdeme a zažijeme tak časy etiópskeho stredoveku. Prekračujeme rieku Weito a dostávame sa do regiónu Dolného Omo. Akonáhle zídeme z hôr na pláne, vstupujeme na územie kmeňa Banna. Títo sú príbuzní Hamarov a už tu uvidíme prvé tradičné odevy a doplnky. Tam, kde sa miešajú tieto dva kmene sa nachádza dedina Dimeka, ktorá je 2x do týždňa trhovým miestom. Ak budeme mať šťastie, zastavíme na trhu. Hamarské ženy sú známe tým, že si do vlasov vtierajú zmes hlinky (rozdrvený červeno-hnedý kameň) a masla. Tradične si obliekajú iba bedrové rúška z kozej alebo ovčej kože. Po ceste zastavíme na prvé exotické fotografie, až sa dostaneme do Turmi, kde navštívime hamarskú dedinu.

6. deň:
Ráno odchádzame viac na juh po novovybudovanej asfaltovej ceste. V mestečku Omorate vystúpime na imigračnom úrade a zaregistrujeme sa. Vchádzame do pohraničného pásma s Keňou. Na tradičných loďkách sa preplavíme cez rieku Omo a na druhom brehu sa prejdeme za doprovodu miestnych detí až do dediny kmeňa Daasanesh. Títo ľudia žijú v polopúštnej a púštnej krajine a ich územie siaha až k jazeru Turkana s rovnomenným kmeňom. Muži Daasaneshov si zaujímavo zdobia vlasy a ženy zasa majú radi korálky. Všetci vyzerajú exoticky, rovnako ako krajina, kde žijú. Po tejto návšteve sa presunieme do Jinky, mestečka na okraji národného parku Mago.

7. deň:
Skoro ráno opúšťame našu lodge a vstupujeme do národného parku Mago. Po ceste máme šancu vidieť niektorých z obyvateľov. Najčastejšie to bývajú menšie druhy antilop, šakaly a množstvo vtákov. Hlavným cieľom dnešného dňa je návšteva kmeňa Mursi. Mladí muži chodia nahí a maľujú sa bielym ílom. Dospelí muži sa vyzdobujú perím a na tele im časom pribúdajú jazvy, ktoré označujú množstvo zabitých nebezpečných zvierat, alebo nepriateľov. Ženy si rozťahujú spodnú peru a vkladajú si do nej labrety – tanieriky vyrobené z dreva, alebo vypálenej hliny. Okrem toho si vyrábajú atraktívne ozdoby z rôznych predmetov, ako napríklad kly prasaťa bradavičnatého, rohy antilop a podobne. Tento kmeň je z tohto pohľadu zaručene najfotogenickejší. Z národného parku Mago odchádzame smerom do Konso a ďalej do Arba Minch, kde prenocujeme.

8. deň:
V tento záverečný deň nás čaká presun do Addis Abeba. Opúšťame jedinečnú exotiku. Po príchode do Addis Abeba nakúpime v kaviarni kávu, vychutnáme si posledný ceremoniál prípravy tradičnej kávy (bunna) a odchádzame na letisko.

9. deň:
Odlietame z Addis Abeba a pristávame vo výške Chopku, vitajte v Eritrey. Sme v jednej z najizolovanejších krajín na svete. Eritrea je fajn. ASMARA je rozvinuté mesto a klíma je príjemná. Nachádzame sa v nadmorskej výške 2.300 m.n.m. a rozdiel oproti Chartúmu cítime okamžite. Stretneme sa s našim miestnym šoférom a sprievodcom a akonáhle dostaneme povolenie na opustenie mesta, zamierime na sever. Prechádzame hornatou krajinou a všade nás sprevádzajú terasovité políčka, na ktorých sa pestuje viacero plodín, vrátane teffu. Mestečká, dedinky a krásne výhľady. Prekvapivo kvalitná a kľukatá cesta nás privedie na planinu, kde nás čaká jedno z najkrajších miest krajiny – KEREN. Po príchode do mesta sa ubytujeme a absolvujeme krátku prechádzku a večeru.

10. deň:
Keren je príjemné mesto, druhé najväčšie a druhé najnavštevovanejšie. Nachádza sa len 90km severozápadne od Asmary a tak je cesta doň krátka a jednoduchá. Leží vo výške 1.400 m.n.m. a je tu celoročne príjemná klíma. Letá sú teplejšie, zimy chladnejšie. Medzi Asmarou a Kerenom kedysi viedla železnica, ktorú budovali taliani od roku 1887. vďaka nej sa mesto mohlo rýchlejšie rozvíjať. Dodnes je v meste niekoľko pamiatok, ktoré odkazujú na túto taliansku, koloniálnu nadvládu. Nájdeme tu cintorín talianskych vojakov, ale aj kostolík vytesaní týmito vojakmi do kmeňa obrovského baobabu - Mariam Dearit. V meste a okolí je hlavným etnikom Bilen a Tigre. Navštívime týchto ľudí, pozrieme si mesto a neskôr popoludní sa vyberieme na cestu do Asmary, kde prespíme.

11. deň:
Po raňajkách sa vydáme opäť na cestu, tentokrát smerom na východ, do mesta MASAWA, ktorá je iná ako hlavné mesto, oveľa arabskejšia. Cesta sa opäť kľukatí, tentokrát bude prudko klesať až na úroveň hladiny Červeného mora. Počas talianskej kolonizácie tu bola vybudovaná najdlhšia lanovka na svete, ktorá mala na dĺžku približne 72km. Dodnes nebola táto lanovka prekonaná, aj keď už je dho demontovaná. Mala nosnosť 30 ton každým smerom a zásobovala Asmaru z prístavu v Massawe. V meste si pozrieme najzaujímavejšie budovy, ktoré sa tu zachovali z koloniálnych aj predkoloniálnych dôb. Práve Massawe je miestom, kde je postavená najstaršia mešita v Afrike - Masjid a?-?a?abah, kitorá bola vybudovaná v rokoch 620-630 nášho letopočtu Mohamedovymi učencami a prívržencami po ich úteku pred perzekúciou od obyvateľov Mekky. Pokiaľ vietor a počasie dovolia, poplavíme sa na Green island. Vykúpeme sa? Polovica ostrova je piesčitá pláž a polovica mangrovový porast. Prespíme v najlepšom hoteli v meste a oddýchneme si v príjemnom pobrežnom meste, na plážach Červeného mora.

12. deň:
Ranný návrat do Asmary a do odletu bude nasledovať prehliadka miliónovej Asmary, malého Ríma s úžasnou koloniálnou architektúrou v štýle Art deco (UNESCO). Rímskokatolícka katedrála, koptský kostol panny Márie, Al Khulafa al Rashedin, budova Fiat Tagliero a pod. Je možné, že v Afrike existuje pekné hlavné mesto? Macchiato? Odlet domov z tejto neznámej krajiny.

13. deň:
Prílet domov a zdieľanie fantastických zážitkov s rodinou a priateľmi. Koľkí budú vedieť, kde ste to vlastne boli?

Krajiny

Zobraziť všetky »

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,26 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 35,99 TRY
Americký dolar  EUR 1,09 USD

Zobraziť všetky »